top of page

ליאור קסם חממה - יוצרת פנטזיה אפלה וטובת לב


הפוסט השלישי שלי על אמנות הקרמיקה מוקדש כולו לפסלת הישראלית ליאור קסם חממה.

קסם פועלת מתוך הבטן בחיבור עמוק ולא מילולי לחומר ולעבודת הכפיים. היא פורצת גבולות ויוצרת מתוך דחף ותשוקה.

קסם יצרה תמיד, היא התחילה בתחום הציור ההיפר-ריאליסטי. לפני עשר שנים ציירה את הציור האחרון שלה, דיוקן של גיסה דרור שנפטר, באותו יום עזבה את הציור והחלה לעסוק בתלת מימד.

קסם לא למדה אמנות והיא אוטודידקטית בגישתה ליצירה, היא פיתחה לעצמה שיטות עבודה, לומדת מתוך עשייה והופכת מומחית בכוחות עצמה.

קסם הכירה אמנית בובות מריונטה ובעקבותיה פנתה לפיסול בעיסת נייר, פסלי עיסת הנייר שלה מרהיבים (ראו דוגמה במקבץ התמונות).

עיסת הנייר לדבריה, הוא חומר קשה שמחייב תהליכים מורכבים של בניית תשתית, ייבוש, בנייה נוספת, שוב ייבוש וצביעה. לעומתו הפיסול הקרמי קל יותר, יש משהו חנפן בחימר, משתכנע שמתגמש לרצונותיה.

קסם לימדה עיסת נייר ותלמידותיה שלחו אותה לאמנית קרמיקה, אצלה עשתה סטאז' של כמה חודשים.

במסגרת הסטאז' הבינה שאינה יכולה להמשיך שם, אם היא רוצה לפרוץ חוקים וגבולות.

היא קנתה תנור קרמי והחלה לעבוד בביתה, בו חיפשה פתרונות לאתגרים שהחומר הציב בפניה, דילגה על החומות שעצרו אותה והתפרעה עם החומר.

הסטודיו בבית תפס תאוצה והפך סטודיו לקרמיקה. התלמידות באו בעקבותיה, וקסם החלה להנחות אותן בתחום החומר, כשהמגבלה היחידה שעצרה אותה היא מבחן המציאות בתנור.

עולם הדמויות של קסם הוא עולם של פנטזיה. היא מספרת שכאשר עוצמת את עיניה ומדמיינת, זאת ברירת המחדל שלה, אלה הדמויות שזורמות אליה באופן טבעי. דמויות מעולמות הסטים פאנק

(Steampunk) והסייבר פאנק (Cyberpunk), דמויות של מכניקה חדשה כמו רובוטים ודמויות שהן אולד פאשן, כמו בובות וליצנים.

מבחינה חזותית היא מושפעת משני יוצרים חשובים, הראשון טים ברטון, אנימטור, במאי, תסריטאי ומפיק אמריקאי, הידוע במשיכתו לעיסוק בנושאים גותיים, ואפלים (ביטלג'וס, באטמן, המספריים של אדוארד), והאמן השני הוא האנס רודי גייגר פסל ומעצב שווייצרי, ידוע בעיקר על עיצוב החייזר בשובו של הנוסע השמיני והעיצוב בסרט חולית.

קסם משקיעה זמן רב באמנות שלה, באימהות ובהנחיית התלמידות שלה להן היא מחויבת, תשוקתה ללמד מגיעה מאותו מקום של התשוקה ליצור בעצמה ולהמציא את עצמה מחדש, והתוצרים שלה ושל תלמידותיה מעידים על ההתלהבות שבעשייה.

אני עוקבת אחרי יצירתה של קסם כבר תקופה ארוכה, ומתחברת מאוד לפסלים מלאי הדמיון שלה, לעולם הסוריאליסטי שהיא יוצרת. היכולת שלה לברוא עולמות ודמויות כאילו נלקחו מתוך סיפור שלם, מלאות אופי, חיים ואישיות היא מופלאה בעיני. יצירתה אמנם שואבת השראה מסרטים אפלים, אך אין בה דבר מוזר, מאיים או מפחיד, מהדמויות כולן עולה אנושיות וטוב לב.

תודה קסם שפתחת את ליבך ויצירתך בפניי.

אני ממשיכה להביא לכאן אמנות טובה, מוזמנים לעקוב, להביא חברים, להביע את דעתכם, לשתף ולהגיב בכל דרך.

אם אתם מכירים אמן מעניין אשמח שתכתבו לי, ואם אתם אמנים שרוצים להיפגש, אשמח אם תצרו איתי קשר.

פסל עיסת נייר

ליאור קסם חממה


bottom of page